A túra során a túrahátizsák az egyik legfontosabb felszerelésünk, mivel ebben viszünk magunkkal mindent. Napokon át a hátunkon hordjuk, alapvetően befolyásolja a túra kényelmét, élményét és biztonságát, akárcsak a túrabakancs. Ezért a megfelelő túrahátizsák kiválasztásakor különös körültekintésre van szükség.
A gyalogtúrázás és hegymászás egyik legizgalmasabb élménye az önállóság és kompetencia érzése, amikor minden helyzetet magunknak kell megoldanunk, külső segítség és civilizációs háttér nélkül. Ha előrelátóan készültünk fel, nem érhetnek minket váratlan meglepetések, képesek leszünk alkalmazkodni a terepviszonyokhoz és az időjáráshoz. Így a nap végén jóízűen kanalazhatjuk a gázfőzőn, saját kezünkkel készített ételt. A csillagos ég alatt nyugodtan hajthatjuk álomra fejünket hálózsákunk melegében, mellettünk a jól kiválasztott túrahátizsákkal, amely majd másnap is társunk lesz az úton.
Napi túrahátizsákok
A napi túrahátizsákok rövid, egynapos túrákhoz ideálisak, ahol nincs szükség nagy súly cipelésére vagy sok felszerelésre. Általában 15-30 literes kapacitással rendelkeznek, elegendő helyet biztosítva a legfontosabb dolgok, mint a víz, élelem, esőkabát és az elsősegélycsomag számára. Nyári túrákra célszerűbb a kisebb méretű zsákokat választani, mivel a nagyobb zsákot hajlamosak vagyunk indokolatlanul telepakolni. A téli kalandokhoz praktikusabb a 25-30 literes, hiszen ilyenkor vastagabb, melegebb kiegészítő ruházatot, termoszt, kesztyűt is magunkkal viszünk, és a hótalpat is könnyebb rögzíteni rajta.
A napi túrahátizsákok könnyűek és ergonomikus kialakításúak, hogy egész napos viselés során is kényelmesek maradjanak. Széles váll- és derékpántjuknak köszönhetően a súly a csípőre is áthelyeződik, tehermentesítve ezzel a vállakat. Hasznos, ha a derékpánton található egy zárható zseb a pénztárcának és a mobiltelefonnak. Így ezek kéznél vannak anélkül, hogy a túrázást akadályoznák, mint amikor a nadrágzsebben tartjuk őket.
Az oldalzsebek ideálisak kulacs vagy túrabot tárolására. Praktikus, ha van egy jól zárható zseb a lakás- és kocsikulcsnak is, hogy ne veszítsük el őket a túra során. Sok napi túrazsák rendelkezik belső zsebbel az ivózsák számára, és esővédő huzattal is fel van szerelve. Ez csapadékos időben ráhúzható, így a felszerelés védve marad.
Via ferrátához szintén ezeket a könnyű, nagy mozgásszabadságot biztosító napi túrazsákokat válasszuk. A technikás terepen különösen fontos a kényelmes, praktikus felszerelés. A via ferrata felszerelésekről további tudnivalókat ebben a cikkünkben találhatsz.
A terepfutó hátizsákok
A minimalista hátizsákok közé tartoznak a terepfutó zsákok. Ezek a mellényszerűen testre simuló hátizsákok kifejezetten terepfutók számára készültek. Nekik szükségük van arra, hogy a legszükségesebb dolgokat futás közben is magukkal vigyék. Általában kisebb méretűek (5-15 liter), rendkívül könnyűek és szorosan illeszkednek a felsőtesthez, hogy ne akadályozzák a mozgást. Található bennük hely víztartálynak vagy vizespalackoknak, valamint néhány zseb energiaszeletek és egyéb kis kiegészítők számára. Sokan egynapos túrákhoz is használják őket, de csak nyári időszakban ajánlottak, amikor nincs szükség sok felszerelésre vagy váltás meleg ruhára.
Több napos túrákhoz való hátizsákok
Hosszabb, többnapos túrákhoz, ahol komolyabb felszerelést cipelünk, nagyobb hátizsákra van szükség. Ezek általában 40-70 literes kapacitással rendelkeznek, elegendő helyet biztosítva a matracnak, hálózsáknak, sátornak, gázfőzőnek, edényeknek, élelemnek, váltás ruháknak és egyéb felszereléseknek is. Továbbá speciális rögzítési pontokkal és hevederekkel vannak ellátva a sátor és a hálózsák számára. Valamint több zsebbel és rekesszel a jobb rendszerezhetőség érdekében.
Ezek a hátizsákok jellemzően belső merevítéssel és a hátunk méretéhez pontosan állítható vállpántokkal rendelkeznek. A többnapos kalandokra tervezett hátizsákok esetén különösen fontos a párnázott és széles derékpánt. Ez segít a súly egyenletes elosztásában a vállakon, a háton és a csípőn, így téve kényelmesebbé a hosszú túrák során történő viselést.
Ilyen típusú hátizsák vásárlása előtt mindig próbáljuk fel személyesen a boltban, hogy elkerüljük a meglepetéseket a hegyen. Ha tehetjük, próbáljuk ki úgy, hogy súlyokat pakolunk bele. Általában a boltokban találhatók babzsákok erre a célra. Az ott árult felszerelést, például 60 méter kötelet is kölcsönkérhetünk, hogy érezzük, miként oszlik el a teher a hátunkon, és kényelmes-e a viselése. Állítsuk be a jól párnázott vállpántokat és az állítható derékövet is.
A vállhevederek meghúzásával tudjuk igazítani a túrahátizsák súlypontját. Minél közelebb húzzuk azt a test középvonalához, azaz a gerinc irányába, annál könnyebb nagy távolságokat megtenni a zsák viselése közben. Fontos teherelosztási szabály, hogy minél magasabban van a hátizsák súlypontja, annál könnyebb azt cipelni. Ezért a könnyű felszereléseket pakoljuk mindig alulra, míg a nehezebbeket felülre. A kényelmes és jól beállított deréköv a nehezebb hátizsákoknál különösen fontos, mivel segít csökkenteni a vállakra nehezedő nyomást.
A legtöbb nagy méretű hátizsák hálós vagy szivacsos légáteresztő hátpanellel rendelkezik, mely megakadályozza, hogy a hátunk túlzottan beizzadjon. A modern hátizsákban található szellőzést javító hálós panelek inkább a kis- vagy közepes méretű hátizsákok esetén hasznosak, mivel a merevítő keretük sok helyet foglal el a hátizsák hasznos térfogatából. Nagy méretű hátizsák esetén inkább a szivacsos hátpanelt részesítsük előnyben. Vásárlásnál figyeljünk a jó minőségű varrásra és az erős, vastag cipzárakra, mivel ezek ellenállnak a túra során előforduló fokozott igénybevételnek. A nagy méretű hátizsákok alapfelszereltségéhez hozzátartozik az esővédő zsák és a kulacsnak, túrabotnak való hálós oldalzsebek.
Expedíciós zsákok (duffle bag-ek)
Az expedíciós túrahátizsák a legnagyobb kapacitású, inkább utazásra és a felszerelés szállítására és megóvására tervezett, a legtöbbször vízálló zsák, amelyek 70 liter vagy annál nagyobb kapacitással rendelkezik. Kifejezetten hosszú, többhetes túrákra vagy hegymászó expedíciókra tervezték, ahol sok felszerelést kell magunkkal cipelni, gyakran dzsipek tetején vagy jakokra, öszvérekre rögzítve. Ezek a hátizsákok rendkívül tartós, vízálló alapanyagból készülnek és számos rögzítési lehetőséggel rendelkeznek, de nem elsősorban hátizsákként hordjuk őket. Ezek az általában egy nagy rekesszel, széles és jól nyitható, rendkívül erős cipzárral rendelkező zsákok nagyon jó szolgálatot tesznek több hetes, egzotikus tájakon vezető utak vagy magashegyi trekkingtúrák során, amikor a túrahátizsákunk mellett egy nagy, strapabíró zsákra van szükségünk a felszerelésünk tárolására.
Az expedíciós hátizsákok a legnagyobb méretű, utazásra és a felszerelés szállítására, valamint megóvására tervezett, általában vízálló zsákok, amelyek 70 literes vagy annál nagyobb kapacitással rendelkeznek, bár nem elsősorban hátizsákként hordjuk őket. Ezeket kifejezetten hosszú, többhetes túrákra vagy hegymászó expedíciókra fejlesztették ki, ahol sok felszerelést kell magunkkal cipelni, gyakran dzsipek tetején vagy jakokra, öszvérekre rögzítve.
Hogy bírják a gyűrődést, az expedíciós hátizsákok rendkívül tartós alapanyagból készülnek és számos rögzítési lehetőséggel rendelkeznek. Nagy belső rekeszüket széles és rendkívül erős cipzárral szerelték fel.
Az expedíciós zsákok jó szolgálatot tesznek több hetes, egzotikus tájakon vezető utak vagy magashegyi trekkingtúrák során, amikor a túrahátizsákunk mellett egy nagy, strapabíró zsákra is szükség van a felszerelésünk tárolására.
A túrahátizsák felvétele, beállítása
Először is, fontos figyelembe venni, hogy léteznek a szélesebb férfi vállakra és hátra, valamint a hölgyek karcsúbb testalkatára tervezett túrahátizsákok, melyek ideális illeszkedést kínálnak az adott nem számára. Érdemes a különböző túratípusokhoz készült specifikus túrahátizsákokat választani. Lehetőleg személyesen próbáljuk fel őket az internetes rendelés helyett, és ne csak üres, hanem megpakolt állapotban is ellenőrizzük, mennyire kényelmesek.
Mielőtt felvennénk a hátizsákot, lazítsuk meg a hevedereket, a derék- és vállpántokat. Ezután bújjunk bele úgy, hogy a derékpánt a csípőnkön nyugodjon. Állítsuk be a vállpántokat, hogy kényelmesen illeszkedjenek a hátunkra és a vállunkra, de ne szorítsák el a vérkeringést.
A következő lépés a mellpánt beállítása. Ezt a vállpántok távolságát kényelmesen rögzítő hevedert a mellkasunk közepére igazítsuk, és húzzuk meg úgy, hogy már stabilizálja a vállpántokat, de ne szorítsa túlságosan a mellkasunkat.
Ezután a derékpánt következik. Állítsuk be úgy, hogy a legtöbb súly ne a vállunkra, hanem a csípőnkre kerüljön, ezzel tehermentesítve a felsőtestet. A vállpánt felső részén található hevederrel állíthatjuk be a zsák súlypontját. Az ideális az, ha minél közelebb kerül a gerinchez, mert így a zsák súlya nem húzza hátrafelé a vállunkat. Végül szorítsuk meg a hátizsák oldalán található kompressziós pántokat is, hogy a súlypont még közelebb legyen a testünkhöz.
Fontos, hogy egyik pánt se legyen túl szoros vagy túl laza. Hosszabb túrák során időnként ellenőrizzük ezeket, és ha szükséges, állítsuk újra őket.
A megfelelő túrahátizsák kiválasztása és beállítása időt és türelmet igényel, de a keresésre fordított energia meghálálja magát a terepen, a túra során. Mindig fontos szem előtt tartani a túra típusát, hosszát és a szükséges felszerelés mennyiségét, hogy a legmegfelelőbb hátizsákot válasszuk. A jól beállított túrahátizsák segít elkerülni a hát- és vállfájdalmakat, így élvezetesebbé válik a túrázás, és elég csak az élményekre koncentrálnunk.
(Fotók: Shutterstock)