A bakancs ápolása – első lépések túrabakancsban

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Bakancs ápolása spray segítségével.
A bejegyzést írta: Kovács Attila

A bakancs megfelelő ápolása különösen fontos ahhoz, hogy minél tovább el tudjon bennünket kísérni az utunkon a lábbeli. Most többek között a bejárásához, tisztításához, impregnálásához és tároláshoz adunk tippeket.

Bejáratás

Kezdjük rövid sétákkal, majd fokozatosan növeljük a távot. Így a bakancs felső részének van ideje felvenni a lábunk formáját, és így a lehető legkényelmesebbé tud válni a hosszú távú igénybevétel előtt.

Semmiképpen ne kövessük el azt a hibát, hogy teljesen új, még nem bejáratott bakancsban indulunk el egy több napos túrára, mert az kényelmetlen lehet és kellemetlenül feltörheti, kidörzsölheti a lábunkat.

Az új bakancs még nem alkalmas túrázni. Először be kell járatni.

Tisztítás

A túrabakancs megfelelő ápolása a hosszú élettartam megőrzése miatt fontos. Minden túra után távolítsuk el a sarat egy puha kefével vagy nedves ruhával. Ha nagyon koszos a bakancs, használhatunk enyhe szappanos vizet, de kerüljük az erős felületaktív tisztítószereket, mert ezek károsíthatják a vízállóságát. Amikor takarítjuk a lábbelit, vegyük ki a talpbetéteket, és távolítsuk el a bakancs belsejéből a port és a törmeléket. A talpbetéteket érdemes néha kimosni, hogy ne legyen kellemetlen szaguk. 

Fontos, hogy a vizes bakancsot és a talpbetétet külön szárítsuk meg szobahőmérsékleten és árnyékos helyen a túra után. Ne tegyük ki közvetlen napfénynek, ne szárítsuk fűtőtesten vagy egyéb hőforráson, a menedékházban se a kályhára ne tegyük fel száradni, mert összemehet a belső rész anyaga, ami miatt szoríthatja a lábunkat.

Ha hazaértünk a túráról, akkor a bakancsba tegyünk összegyűrt, nedvszívó anyagot, például újságpapírt, hogy felszívja a nedvességet. Amennyiben szükséges, cseréljük többször a papírt, míg a bakancs teljesen száraz lesz.

A bakancs megfelelő tisztítása és tárolása alapvető a hosszú élettartamhoz.

Impregnálás – a bakancs megfelelő ápolása

A bakancs eredeti vízállóságának megőrzésére és visszaállítására használjunk speciális impregnálószert, mely vízlepergetővé teszi a lábbeli külső felületét.

Ezt a tiszta és már száraz bakancsra vigyük fel, követve a termék használati utasításait. Az impregnálást időnként ismételjük meg, különösen, ha sokat használjuk a bakancsot nedves környezetben.

Bőrbakancsra használhatunk vakszot, méhviaszt, melyet vékony rétegben vigyük fel a felületre, majd alaposan dolgozzuk bele. Így sokáig lesz vízálló. A bőr felsőrész folyamatos ápolása, kezelése segíti, hogy hosszan kényelmes maradjon a bakancsunk.

A GORE-TEX membránnal ellátott lábbelikre speciális, szilikonmentes impregnáló anyagot kell kenni vagy fújni, hogy ne törődjenek el a membrán lélegző pórusai. 

A megfelelően impregnált bakancs megőrzi vízálló tulajdonságait.

Tárolás

Ha tartósan nem használjuk a bakancsunkat, akkor mindenképpen vakszolva, kitömve, kisámfázva tegyük el, hogy megelőzzük a kiszáradását és azt, hogy összemenjen a felsőrész.

Ne tároljuk műanyag zacskóban vagy zárt helyen, hogy megfelelően tudjon szellőzni. Ha hosszú ideje nem hordtuk a bakancsunkat és hosszabb túrára készülünk, akkor időben vegyük elő és járassuk be újra. 

(Fotók: Shutterstock)

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek