Akaba szárazföldi látnivalói az ősi városközpont területére fókuszálódnak. Minden érdekesség sétatávolságra található a város centrumának számító Sharif Hussein Bin Ali mecsettől. Ez kifejezetten jó hír, hiszen errefelé általában rekkenő hőség van és keveset esik az eső.
Jordániában a munkaszüneti nap a péntek, ezért csütörtök esténként jordánok lepik el a várost, akik az ország északi nagyvárosaiból érkeznek. Ilyenkor a bazár zsúfolásig megtelik. Mindamellett a látnivalóknál sosincs nagy tömeg, a helyiek és a turisták is inkább a tengerparton pihennek.
Sharif Hussein Bin Ali mecset
Az ápolt kerttel körülvett hatalmas, hófehér mecset a város központjában, a tengerpart és a bazár között található. Ez Akaba szárazföldi látnivalói közül a legismertebb. Az 1975-ben elkészült épület gyönyörű üvegablakaival, kupolájával, tornyos minaretjeivel az iszlám építészet klasszikus-modern példája. Nevét Husszein bin Ali egykori mekkai emírről kapta, aki az első világháborúban a britek által támogatott arab lázadás vezéreként harcolt az Oszmán Birodalom ellen. Később ő lett a független Jordánia első királya.
A mecset mindenki számára nyitott. Az öltözködési rendszabályok betartásával keresztények és nők is látogathatják imádkozási időn kívül.
Helyszín: Sharif Hussein Bin Ali mecset
Nyitvatartás: állandó, de keresztényeknek csak imádkozási időn kívül látogatható.
Belépő: ingyenes, de illik 1-2 jordán dínárt a perselybe dobni.
További információk: jordan-travel.com
Akaba-erőd
Az erőd 1320-ban, a Mameluk Birodalom fennállásának idején épült. Eredetileg karavánszerájként működött, az akabai kikötő felé tartó kereskedők pihentek meg hűs falai között. Igazi erődítménnyé az Oszmán Birodalom alatt vált, a törökök innen ellenőrizték a tengeren mozgó hajókat.
Itt zajlott a modern kori arab történelem egyik legfontosabb ütközete is, amikor az első világháború során, a britek által fellázított beduin törzsek teveháton megrohamozták és elfoglalták az oszmán helyőrséget. A dicsőséges győzelemre az erőd falán egy méretes tábla emlékeztet.
Helyszín: Akaba-erőd
Nyitvatartás: nyáron vasárnaptól csütörtökig: 08 – 17 óra között, pénteken és szombaton: 10 – 17 óra között. Télen vasárnaptól csütörtökig: 08 – 16 óra között, pénteken és szombaton: 10 – 16 óra között.
Belépő: ingyenes
További információk: aqaba.jo
Akaba-templom
A városban találjuk a világ legősibb ismert keresztény templomát, a Kr.u. 293 – 303. között épült és 1998-ban feltárt háromhajós bazilikát. A templom régebbi, mint a jeruzsálemi Szent Sír-templom és a betlehemi Születés Temploma. Építésének idején Akaba vidéke római megszállás alatt állt, így az itt élő keresztények szenvedő alanyai lettek a Diocletianus császár nevéhez kötődő, 303 – 313. közötti üldözéseknek. Ez idő alatt az egyházi épületeket lerombolták, de az Akaba-templom túlélte a viszontagságos évtizedet. Ám nem sokkal később a 363-as nagy közel-keleti földrengés összedöntötte. A feltárt romok köré a jordán kormány ingyenesen látogatható régészeti parkot létesített.
Helyszín: Akaba-templom
Nyitvatartás: folyamatosan látogatható
Belépő: ingyenes
További információ: aqaba.jo
Akabai Régészeti Múzeum
Akaba szárazföldi látnivalói közül a régészeti múzeum a történelem iránt érdeklődők csemegéje lehet. Hiszen ez a város az újkőkor vége óta lakott, történelme évezredek óta íródik. Ennek a gazdag históriának a lenyomatát, tárgyi emlékeit tekinthetjük meg a városi régészeti múzeumban. Közel hatezer éves leleteket is találunk itt, de a különböző iszlám dinasztiák idejéből is számos értékes relikviát őriznek itt.
Helyszín: Akabai Régészeti Múzeum
Nyitvatartás: nyáron vasárnaptól csütörtökig: 08 – 17 óra között, pénteken és szombaton: 10 – 17 óra között. Télen vasárnaptól csütörtökig: 08 – 16 óra között, pénteken és szombaton: 10 – 16 óra között.
Belépő: Jordan Pass-el ingyenes.
További információ: aqaba.jo
Ayla, az ősi iszlám város – régészeti helyszín
Akaba központjához közel találjuk Ayla ősi iszlám városának romjait. A település volt az első arab alapítású város az Arab-félsziget területén kívül. A hagyomány szerint maga Mohamed próféta alapította. Ayla fontos kereskedelmi központ volt Egyiptom és Palesztina kapujában. Fénykorában 24 torony vette körbe U-alakban. A régészeti helyszínt 1989-ben tárták fel.
Helyszín: Ayla
Nyitvatartás: naponta 08 – 20 óra között.
Belépő: ingyenes.
További információk: www.hiddenmediterranean.net
Az akabai bazár
Akaba szárazföldi látnivalói között a városi bazár a legélénkebb helyszín. Jellemzője az egymás hegyére-hátára zsúfolódó, apró boltok hálózata és az utcát elfoglaló árusok színes portékáinak kavalkádja. A Sharif Hussein Bin Ali mecset mögötti területen húzódó bazárban fűszert, teát, aranyat, ezüstöt, zöldséget, gyümölcsöt, kézműves terméket, szőttest és szuveníreket is találni. Ha belefáradnánk a látványba, beugorhatunk a számos kávézó valamelyikébe egy gyors felfrissülésre.
Helyszín: városi bazár
Nyitvatartás: folyamatosan
Belépő: nincs
Gyakorlati tudnivalók
Mikor érdemes Akabába utazni?
Akabában a főszezon április-június és szeptember-október között tart. A nyári hónapok alatt jellemzően néptelen a város, mivel ilyenkor a hőmérséklet akár az 50°C-t is elérheti. Ezt a forróságot a tenger felől érkező állandó légáramlatok valamelyest azért enyhítik.
A téli hónapok alatt a víz egészen 18°C-ig hűl, így ilyenkor nem túl népszerű Akaba a tengeri sportok kedvelői körében. Ám a város maga kellemes klímájával hívógató lehet.
Akabába szeptember-október körül a legideálisabb ellátogatni. Ekkor a legtisztább és a legmelegebb a tengervíz és nincs akkora hőség, mint a nyári hónapokban, ami azt jelenti, hogy 30-40°C meleg várható napközben. Bár ez a két hónap jellemzően a csúcsidőszak is, mégse olyan elviselhetetlen itt a tömeg, mint a szomszédos Egyiptomban.
Kultúra és viselkedés
Akaba, illetve egész Jordánia kultúrája az arab és iszlám elemekre épül. Az ország ennek a liberálisabb vonalát képviseli, de öltözködésben, férfi és nő közötti vonzalom nyilvános kifejezésében konzervatívak. A hit átjárja a mindennapokat, a szakrális elemeket komolyan veszik. Ugyanakkor türelmesek a más vallást képviselőkkel, de elvárják, hogy ők is legyenek azok velük szemben.
Az Akabában élők rendkívül kedvesek és barátságosak. Teljesen biztonságos akár éjszaka is a tengerparton, a városban vagy a mindig zajos bazárban sétálni. Itt, illetve az éttermekben sem jellemző az átverés. Alkudni viszont mindenhol érdemes.
Jordan Pass – vízum és belépőjegy egyben
A Jordan Pass egy online kiváltható, a turisták körében nagyon népszerű országos belépőjegy-gyűjtemény, mely legalább négy napos tartózkodás esetén vízumként is használható. A Jordan Pass belépést biztosít Petra történelmi városába és további több, mint negyven helyszínre. Bővebb információ: Jordan Pass
Helyi közlekedés Akabában
A város kiterjedt, a legszebb vízi látnivalók a városközponttól 15 kilométerre, Dél-Akabában találhatók. Az utazáshoz érdemes a taxit választani, mert olcsó és errefelé a sofőrök nem trükköznek a viteldíjjal.
A cikkben feltüntetett nyitvatartási idők és belépődíjak 2024. februárjában érvényesek.
Írta: Kovács Péter
a WanderWell túravezetője
Kapcsolódó cikkek:
A Holt-tenger történetei
Wadi Rum, a mesebeli sivatag
A nabateusok, Petra építői
A kereszténység története Jordániában
Korallok a pilótafülkében – Akaba izgalmas tengeri látnivalói
Ha felkeltette az érdeklődésedet Jordánia, nézd meg a WanderWell utazási ajánlatát:
Jordánia