Legyen szó ünneplésről, gyászról, hideg téli estékről, vagy egy vers kísérőjéről, a whiskey különleges helyet foglal el az írek szívében és kultúrájában. Itt nincs két egyforma lepárló sem. Vannak kastélyban működők, fenntarthatóak, lázadó múlttal rendelkezők, városközpontban megbúvók és olyanok is, amiket alig talál meg az ember. Mutatunk kilenc whiskeyüzemet, amiket érdemes meglátogatni.
Bushmills Distillery – A világ legrégebbi engedélyezett whiskeylepárlója
A világ legrégebbi, ma is működő engedéllyel rendelkező whiskeylepárlója, amely 1608 óta működik Észak-Írország legészakibb részén. A klasszikus, örökséggel átszőtt hangulat, a falusi közösség és az északi báj különösen megfogja az embert. Ma is itt készül a híres Bushmills whiskey, amelyet a helyi patak vizével és 100% malátázott árpával, hagyományos rézüstökben háromszoros lepárlással állítanak elő.

Családok, barátok és szomszédok együtt dolgoznak a lepárlóban. Ahogy gyakran mondják: „Whiskey nélkül nem lenne falu, és a falu nélkül nem lenne whiskey.”
Ne hagyd ki az úti célról készült átfogó tudástárunkat! Tapasztalt utazók hiteles és hasznos információi. Minden, amit Írország kapcsán tudni érdemes a látnivalókról, túrákról és ételekről. Megnézem!
Itt betekintést nyerhetünk a több évszázados lepárlási folyamatba, megismerhetjük a helyi mesterek szakértelmét, és megkóstolhatjuk a különböző érlelésű Bushmills whiskeyket. A lepárló különlegessége, hogy a whiskeyt teljes egészében, a lepárlástól az érlelésen át a palackozásig egy helyszínen készítik, ami ritkaságnak számít az iparágban.
Hasznos információk:
- Térkép
- Weboldal
- A túra kb. 1 km hosszú, több mint 150 lépcsőfokot tartalmaz, így korlátozott mozgásképességűek számára nem ajánlott. 8 év alatti gyermekek nem vehetnek részt a túrán.
- Erre is, és a következő lepárlókra is igaz, hogy érdemes előre lefoglalni a túrákat.
Micil Distillery – Galway lázadó szeszműhelye a nyugati parton
Galway első legális lepárlója több mint egy évszázad után újraélesztett egy igazi ír klasszikust, a poitínt. Azt a tradicionális, nagy erejű párlatot, amelyet évszázadokig titokban főztek a vidéki Írországban, és a whiskey elődjeként tartanak számon.


A poitín Írország egyik legrégebbi szeszesitala. Egykor tiltott italként ismerték, ma újra reneszánszát éli. Immár prémium minőségben, kis szériákban, helyi alapanyagokból készítve. Egyedi aromáját a 100%-ban gabonából főzött ital és egy helyi gyógynövény, a bogbean (vidrafű) adja.
Hasznos információk:
Slane Distillery – Kastély, karakter és egy korty rock ’n’ roll
Mi a közös a whiskeyben és egy klasszikus rockballadában? Elegáns, történelmi és egy kicsit vagány. Kevés olyan whiskeylepárló van Írországban, ahol a történelem, a természet és a zene ilyen különleges egységet alkot. Az ország északkeleti részén, Slane Kastély birtokán, az egykori 18. századi lóistállókban kapott új életre ez a modern lepárló, ahol a hagyományos ír whiskeykészítés találkozik a kortárs látogatói élményekkel.


A lepárlás teljes folyamata megtekinthető. A whiskey készítése során helyben termesztett árpát használnak, amit a birtokon aratnak, és a közeli folyó lágy vizével elegyítenek. Így születik meg a háromféle hordóban (amerikai tölgy, bourbon és oloroso sherry) érlelt, karakteres Slane whiskey.
A látogatás során bepillanthatunk a whiskey mögött álló család történetébe, miközben felfedezhetjük a kastélyhoz fűződő különleges történeteket. A kastély parkja és díszudvara a világ egyik legismertebb szabadtéri koncerthelyszíne. Olyan legendák játszottak itt, mint a U2, a Rolling Stones vagy a Metallica.
Hasznos információk:
Az ír whiskey elnevezést csak olyan ital viselheti, amelyet teljes egészében az Ír-szigeten, egy helyi lepárlóban készítettek és érleltek. Az Ír-sziget enyhe, párás tengeri klímája kulcsszerepet játszik az érlelési folyamatban: befolyásolja a párolgást és az ital hordóval való kapcsolatát, ami egyedülálló, helyspecifikus ízvilágot eredményez.
Powerscourt Distillery – Elegancia a pohárban, vízesés a háttérben
Ideális alkalom arra, hogy a whiskeyélményt egy egész napos kirándulássá bővítsük. A híres Powerscourt Estate területén található, Dublintól egy órára délre, ahol vízesések, kertek és sétautak fonódnak össze az elegáns whiskeykultúrával. A birtokon található Powerscourt Gardens 47 hektárnyi gondozott tájjal, szökőkutakkal, japán kerttel, rózsakerttel és panorámaösvényekkel várja a látogatót. A 121 méter magas Powerscourt-vízesés Írország legmagasabbja. Lenyűgöző látványt nyújt a Wicklow-hegység lábánál.




A gyönyörű régi kőépület mögött ultramodern lepárlóüzem működik, ahol a Fercullen whiskey készül, hagyományos módszerekkel, modern környezetben. A túrák nemcsak a lepárlási folyamatot mutatják be, hanem valódi gasztroélményt is kínálnak. Egyik különlegességük a whiskeykóstoló helyi sajtokkal és húskészítményekkel párosítva, amit egy ír gasztrotörténész vezet.
Hasznos információk:
Ahascragh Distillery – Írország első öko-lepárlója
A hagyomány és a fenntarthatóság találkozását képviseli ez a lepárló, amely Írország első zéró kibocsátású whiskeyüzeme. Teljes egészében megújuló energiával működik, fosszilis tüzelőanyagok nélkül. A lepárlóban alkalmazott nagy hatékonyságú hőszivattyús technológia jelenleg az egyik leginnovatívabb megoldás az italgyártásban, kevesebb energiát használ, mint bármely más ír lepárló.


A lepárló Galway megyében egy elhagyatott 19. századi malomból született újjá, megőrizve az épület eredeti kőfalait és ipari jellegét. Itt megismerhetjük, hogyan lehet úgy whiskeyt készíteni, hogy az a jövőt is szolgálja.
Hasznos információk:
Teeling Distillery – A whiskey új arca Dublin szívében
Fiatalos, városi, egy csipet családi örökséggel. Ez volt az első új lepárló, amely több mint 125 év után nyitotta meg kapuit Dublinban.

A történelmi Liberties negyedben található, ahol valaha a város lepárlóháromszöge (Golden Triangle) működött. A túra során végigjárhatjuk a működő lepárlót, megnézhetjük a rézüstöket (amiket egyébként a Teeling lányokról neveztek el), majd kézműves koktélt kóstolhatunk a Bang Bang bárban. A kóstoló után akár saját palackot is tölthetünk a hordóból.
Hasznos információk:
Pearse Lyons Distillery – Ahol a hit és a whiskey találkozik
A lepárló a felújított Szent Jakab-templomban kapott helyet Dublinban, amely lenyűgöző ólomüveg ablakokkal és gótikus építészeti elemekkel vár. A templom átalakítása során a hagyományos vallási motívumokat a whiskeykészítés jelenetei váltották fel, így igazán egyedi atmoszférában kerülhetünk képbe az ír whiskey történetével. A túra során a megismerkedhetünk a lepárló történetével, a whiskeykészítés művészetével, és természetesen meg is kóstolhatjuk a díjnyertes Pearse whiskeyket.


Hasznos információk:
Killowen Distillery – Vad szesz, nyers hagyomány
Ez a kis, eldugottabb, vadregényes lepárló a Mourne-hegység lábánál bújik meg. Olyan hely ez, ahová nem véletlenül téved az ember, de aki eljut ide, valódi kincset talál. A hangulata távol áll a klasszikus, fényes látogatóközpontoktól. Itt minden kicsi, nyers, kézzel készült, és éppen ezért sallangoktól mentes. A whiskeykészítés a legősibb módszerekkel történik: nyílt lángon főzik az italt, és ritkaságszámba menő „worm tub” rendszerrel hűtik vissza, ahogy azt régen tették.


A lepárló kísérletező kedve sem mindennapi: különleges gabonákkal, például zabbal dolgoznak, és szeretnek eltérni a megszokott hordóktól. Minden tétel kis szériás, kézzel palackozott, és egyedi karaktert hordoz. Ez nem az a lepárló, ahol a padlón egy turistaút vezet végig. Itt testközelből tapasztalhatjuk meg, hogyan készül a whiskey. Beleláthatunk a folyamatba, megfoghatjuk a gabonát, beleszagolhatunk a füstbe. A háttérben ott magasodnak a Mourne-hegység sziklái, és ezzel együtt az érzés, hogy ez az ír whiskey igazi, vad arca.
Hasznos információk:
Jameson Distillery, Midleton – A whiskey, ami túlélte Dublin bezárkózását
Aki igazán meg akarja érteni az ír whiskey jelenét, annak Midletonba, Cork megyébe kell mennie, távol a fővárosi kirakatoktól. Itt készül a Jameson egy olyan lepárlóban, amely egyszerre ipari műemlék. Az egész field-to-glass folyamatot megismerhetjük itt, azaz azt, hogyan kerül az árpa a földből a hordóba, majd végül a poharunkba.

Amikor az 1970-es években a dublini lepárlók sorra bezártak, az ír whiskey szó szerint majdnem eltűnt a világból. A Jameson és a Powers a túlélés érdekében átköltözött Midletonba, így a lepárló az ír whiskey újraéledésének szimbóluma lett.
A túra során a világ legnagyobb, több mint 143 ezer literes kapacitású rézüstjét csodálhatjuk meg, benézhetünk a fahordós érlelőbe, és megízlelhetjük a whiskeyt közvetlenül a hordóból. A klasszikus stílus mellett működik itt egy mikrolepárló is, ahol a kísérleti főzetek készülnek még mindig kézzel, kis tételekben.
Hasznos információk:
- Térkép
- Weboldal
- Ha nincs időnk elutazni Corkba, akkor Dublinban lévő telephelyüket is felkereshetjük, de az inkább kiállítótér, whiskeyt nem készítenek ott.
(Képek: Shutterstock)