A megfelelő túrazokni kiválasztása kulcsfontosságú a kényelem és a lábunk egészsége szempontjából, különösen a hosszabb túrák során. Mindenképpen vastag, hosszú szárú, jó páraelvezető tulajdonságokkal rendelkező, szintetikus, vagy gyapjú és szintetikus alapanyag keverékéből álló zoknit válasszunk a túrára. Az alábbiakban részletesen leírjuk, hogy miért.
A szár hosszúsága
A hosszú szár azért fontos, mert megvédi a lábat a bakancsba jutó kavicsoktól, földtől, fadarabkáktól. Illetve a lábszárra simuló zokniszár nagyobb felületen tudja elvezetni a párát, így növelve a láb komfortérzetét. Rövid szárú zoknit még könnyebb túrákhoz és melegebb időjáráshoz sem javaslunk, mert nem véd a cipőbe jutó törmeléktől.

A túrazokni vastagsága
A vastagság a legfontosabb egy túrazokni kiválasztása esetén. A vastag zokni jól kitölti a lábfej és a cipő közötti egyenetlen teret. Így nem hagyja csúszkálni a bakancsban a lábat, ezáltal segít megelőzni a vízhólyagok kialakulását egy hosszabb gyaloglás során. A vékony anyagú zokni erre nem képes, ezért nem is javasoljuk még alkalmi kirándulásra sem.
Ne hagyd ki az átfogó tudástárunkat! Minden, amit túrázás előtt tudni érdemes arról, hogyan készülj fel, hogyan válassz túrabakancsot, hogyan öltözz fel téli és nyári túrákhoz, és milyen a megfelelő felszerelés. Megnézem!
A vízhólyagok úgy jönnek létre, hogy a láb bőrszövetének rétegei az egész napos dörzsöléstől elválnak egymástól és a kialakuló hézag folyadékkal telik fel. A kialakult vízhólyagot semmiképp ne vágjuk fel, hanem ragasszuk le, megóvva a további fizikai behatástól.
A vízhólyag elkerülése vagy ha már kialakult, helyes kezelése, főleg trópusi éghajlaton, különös figyelmet kíván. A lábunkon lévő sebek fokozott fertőzési kockázatot jelenthetnek.

Nyomáspontok párnázottsága
Fontos, hogy túrázni a sarkán és a lábujjaknál vastag párnázással ellátott, vagyis a nyomáspontokon erősített, egész napos védelmet biztosító zoknit válasszunk. Emellett figyeljünk arra is, hogy helyes méretű zoknit válasszunk, amely jól illeszkedik a lábfejhez és a lábszárhoz, de nem szorítja el a vérkeringést.

Alapanyagok
A legjobb választás a merinói gyapjú és a szintetikus, rugalmasságot biztosító alapanyagok keveréke. A gyapjú természetes hőszabályzó tulajdonságokkal rendelkezik, vagyis hideg időben melegen tart, melegben hűsít. Jól elvezeti a nedvességet és természetes antibakteriális, szagtalanító hatású.
A tisztán szintetikus alapanyagok, azaz poliészter, nylon és spandex keverékek gyorsan száradnak és jól elvezetik a nedvességet, tartósak és rugalmasak.
A pamut kerülendő alapanyag a túrazoknik esetében. Magába szívja és megtartja a nedvességet, ami kellemetlen nyirkos érzést okoz és hozzájárul a vízhólyagok kialakulásához is.
Mindig vigyünk magunkkal váltás zoknit még az egynapos túrákra is. Ha esetleg beleizzadnánk vagy megáznánk, legyen lehetőségünk cserélni. Egy száraz zokni hatalmas komfortérzet-növekedést eredményezhet.

Kompressziós túrazokni
A túrára szánt zoknik között találunk kompressziós zoknikat. Ezek a szokásosnál feszesebb, rugalmas anyagból készültek. Szerepük, hogy hosszú szárukkal hozzá nyomják a lábszárcsonthoz az izmokat, így a mozgás során javítják a vérkeringést. Ez segít elkerülni a visszér kialakulását. Továbbá azzal, hogy a lábizmokban hatékonyabb a véráramlás, növekszik a túrázó teljesítménye és csökken az erekben a vérrögök kialakulásnak esélye.
Hasonlóak az enyhe kompressziót kifejtő utazózoknik is. Ezek jó szolgálatot tehetnek hosszabb repülő- vagy buszutakon, mivel megelőzik a visszerekben keringő vér pangását. Így elkerülhető a mélyvénás trombózis kialakulása.

A megfelelő túrazokni mellett az ideális túrabakancs vagy cipő kiválasztása és bejáratásai is fontos a komfort és a biztonságos túrázás érdekében. A túrabakancsokról és cipőkről ebben a cikkünkben olvashatsz hasznos tudnivalókat. Arról, hogyan válassz megfelelő kabátot, itt találsz információt.
(Fotók: Shutterstock)