A magas hegyekre nem csak a drámai tájak, gyönyörű kilátások jellemzők, de a gyorsan változó, néha mostoha időjárás is. A hazai középhegységekben csak ritkán tapasztalhatunk meg olyan zord időt, mint 2000 méter vagy az erdőhatár fölötti magashegyi környezetben túrázva.
Érdemes előre tájékozódnunk azokról az időjárási körülményekről, amelyek a magasabb régiókban várnak ránk, és ezekhez a viszonyokhoz megfelelő ruházatban nekiindulni, hogy a túráról csak kellemes vagy kalandos emlékekkel térjünk haza, de ne egy kiadós megfázással.
Általánosságban elmondható, hogy a hegyvidékeken az otthon megszokottnál jóval hűvösebbre, erősebb szélre és jelentősebb mennyiségű csapadékra kell számítanunk. Ezért a felsőruházatunknak jó hőszigetelőnek, széllálónak és adott esetben vízállónak kell lennie, hogy megvédje a testünket az időjárás viszontagságaitól.
Hőszigetelés
A kabát alá érdemes az aláöltözetet remekül kiegészítő, jó hőszigetelő, jól szellőző, könnyű, polár anyagból készült réteget választani. Az ideális polár pulóver vastagságát a mozgás intenzitása és a hőmérséklet határozza meg. Nyáron vagy aktívabb, nagyobb erőkifejtést igénylő túrákon érdemes vékonyabb, rugalmas, a testre jól tapadó középső rétegként viselni, míg a komótosabb, illetve őszi-téli túrákon hordhatunk vastagabb, melegebb változatot. A polár anyagokban nincsen membrán, gyorsan száradnak és könnyen kezelhetőek, semmilyen speciális odafigyelést nem igényelnek.
Vízállóság – membrános kabát
A magashegyi túrákon gyakori erős szélben és hidegben nem az esővédő poncsó a legjobb megoldás. Ilyen körülmények közé egy vízálló-lélegző membránnal ellátott kabát javasolt.
A vízálló kabátok külső rétege alatt egy féligáteresztő membrán található, amely megakadályozza az esővíz bejutását, miközben lehetővé teszi az izzadság elpárolgását. Emellett még szélálló is, ezzel is csökkentve az erős légmozgás hűtő hatását.
A legismertebb membrán a Gore-Tex, de számos gyártó készít már a Gore-Texnél olcsóbb, de ahhoz hasonló tulajdonságú membránokat. Az ilyen kabátok vízállóságának és élettartamának megőrzéséhez rendszeresen ápolni és kezelni kell őket.
Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy csak speciális mosószerrel moshatók, mely nem károsítja sem a membránt, sem a kabát külső felületén található vízlepergető kezelést. A modern mosóporok és mosószerek erre sajnos alkalmatlanok, mert nagyon erős felületaktív hatással rendelkeznek.
Érdemes vagy kézzel mosni a membrános kabátokat, vagy gépi mosás előtt egy üres programmal először átöblíteni a mosógépet, hogy eltávolítsuk az előző mosásokból esetlegesen benne maradt mosópormaradványokat.
A kabátok vízlepergető felületét időnként érdemes kezelni időnként kifejezetten a technikai ruházathoz készült impregnáló spray használatával, amelyeket a túraboltokban lehet a legkönnyebben beszerezni.
Szélállóság és vízlepergetés – softshell kabát
A népszerű softshell kabátok rugalmas, lélegző és vízlepergető anyagból készülnek, amelyek kiváló mozgásszabadságot biztosítanak. Mivel nincs bennük membrán, nem teljesen vízállóak, de a kisebb esőt kibírják és ellenállnak a szélnek. Felületük kiválóan impregnálható, így nagyon sokoldalúan felhasználhatók. Előnyük a rugalmasság, a softshell minden irányban nyújtható, kényelmes anyag.
A membrános kabátokhoz viszonyítva jobban lélegeznek, sűrű anyaguk miatt azonban szélállóak, így ideális viseletet jelentenek a hegyi, változékony időjárási körülmények között, amikor nem a vízállóság a legfontosabb szempont. Kezelésük könnyű, mivel nem kell őket speciális mosószerrel mosni. Azonban a felületüket időnként érdemes újra impregnálni.
Softshell kabátot elsősorban hűvösebb, szelesebb időben érdemes viselni, amikor nem számítunk kiadós esőre. Akár egyetlen aláöltözettel viselve is kiváló komfortérzetet biztosít, hiszen egyszerre képez szélálló és hőszigetelő réteget is.
Hőtartás magas fokon – a pehely és műpehely kabát
A tollal és pehellyel töltött kabátok könnyűek, melegek és kicsire összecsomagolhatók, így ideálisak hidegebb időben való túrázáshoz. Az elérhető legjobb hőszigetelés és súly arányt a természetes libatoll adja, ebből készülnek a legmelegebb és legkönnyebb kabátok.
Túrázáshoz a legjobb választás egy vékony és könnyű, mindig kéznél lévő pehelykabát, amely jó szolgálatot tesz, ha megpihennénk egy túrán és jól esne egy kényelmes, könnyen hozzáférhető plusz hőszigetelő réteg. Vagy a magas hegyekben töltött esték, táborozások során, amikor hidegre fordul az idő és egy kiadós nap után nagyon jól esne egy pehely réteget magunkra venni.
A pehelykabátok számos előnyük mellett odafigyelést is igényelnek. Vigyázni kell, nehogy megázzanak, ugyanis nedvesen sokat veszítenek a melegentartó képességükből. Csak speciális pehelymosószerrel tisztíthatók kézzel vagy kímélő mosási programmal mosógépben.
Mivel a pehely egy természetes anyag, ezért kevésbé tartós, mint a szintetikus töltetű, műpehelykabátok. Ezekben olyan üreges szálakat tartalmazó hőszigetelő töltet található, melynek fontos előnye, hogy nedvesen is megtartja hőszigetelő képességét. Ez a töltőanyag gyorsan szárad, így ideális viselet magashegyi túrázás közben, akár esős időben is. A műszálas töltőanyag sokkal tartósabb, mint a természetes pehely, könnyebben kezelhető és tisztítható, emellett hipoallergén, és még az ára is kedvezőbb.
A túrabakancs választásról ebben a cikkünkben tudhatsz meg hasznos információkat. A bakancsok bejáratásáról és ápolásáról pedig itt olvashatsz tanácsokat. A kényelmes túrához fontos még a megfelelő túrazokni is, amiről mindent megtudhatsz ebben a cikkben.
(Fotók: Shutterstock)