A túrabakancs típusai és a bakancsvásárlás fortélyai

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Túrabakancs erdőben, túra közben.
A bejegyzést írta: Kovács Attila

A túrázás és hegymászás talán legfontosabb felszerelése a megfelelő túrabakancs. A természetben átélt csodás élmények azonnal tortúrává válhatnak, ha a helytelenül megválasztott lábbeli feltöri a lábunkat vagy esőben, sárban beázik. Nem is beszélve arról, hogy egy többnapos túra kudarcát okozhatja a nem megfelelően bejáratott lábbeli.

Azért, hogy elkerüljük ezeket a fiaskókat, nagy figyelemmel kell kiválasztanunk és persze ápolnunk lábbelinket, hogy a túrázás során semmi ne vonja el a figyelmünket a gyönyörű tájról.

A különböző túrákra és terepviszonyokra való lábbelikről ebben a cikkünkben olvashatsz részletesen.

Túrabakancs a tájon.

A túrabakancs anyaga

A túrabakancsok készülhetnek tiszta bőrből, valamint bőr és szintetikus vászon keverékéből.

A bőrből készült bakancsok előnye, hogy a tartós használat során felveszik a láb formáját, így kiváló a bokatartásuk. Továbbá strapabírók, jól impregnálhatók, ami tartós vízállóságot garantál. Hátrányuk, hogy nehezebbek és hosszabb bejáratási időt igényelnek.

A szintetikus vászonnal kombinált bőr bakancsok könnyűek, gyorsan száradnak és kevésbé igénylik a bejáratást, ellenben nem olyan tartósak, mint a bőrből készült társaik. Kevésbé állnak ellen a kopásnak, az éles peremű szikláknak, bozótnak.

Eltérő kialakítású túrabakancs.

A bakancsok bélése

A bakancs belső bélése természetes nedvesség elvezetést biztosító bőr legyen vagy GORE-TEX membrán, mely plusz vízállóságot is biztosít a lábbelinek. GORE-TEX membránnal szerelt lábbeli esetén figyeljünk arra, hogy csak szilikonmentes impregnáló anyaggal kezeljük, mert ezek megőrzik a membrán lélegzőképességét és nem tömítik el a pórusait.

A membrán nélküli, tisztán bőr bakancsokat kezelhetjük viasszal, faggyúval, vaksszal, ezzel biztosítva vízállóságát. 

Gore-tex membrán a cipőn.

Talpak

A jó minőségű bakancsok rezgéselnyelő középtalpra ragasztott, mély mintázatú, Vibram márkájú gumi külső talpra épülnek.

A középtalp szivacsos anyagának szerepe, hogy elnyelje azokat a fizikai hatásokat, amelyek járás közben érik a boka és a lábszár ízületeit és csonthártyáját. A nem megfelelő rezgéscsillapítástól ezek begyulladhatnak, mely fájdalommal jár.

A sárga logójáról könnyen felismerhető Vibramtalp mély mintázata arra szolgál, hogy a lépések mozdulatával kinyomja oldalra a sarat, havat, törmeléket, így nedves, latyakos időben és apró szemű hordaléklejtőn is stabil járást biztosít és a vizes sziklán is jól tapad. Anyaga különleges gumikeverék, belőle készül a legtöbb magas minőségű bakancs külső talpa, tökéletes hegyi ösvényekre, erdei túrákra, de lehetőleg szerint ne hordjuk sokat az utcán, mert a betonon könnyen kopik.

A turabakancs talpának anyaga.

Mire kell figyelni a bakancsvásárlásakor?

Mivel sokféle lábfejforma és különböző kaptafatípus létezik, amelyekkel a lábbeliket gyártják, a megfelelő bakancs kiválasztása hosszú, türelmet igénylő folyamat, amit semmiképp se kapkodjunk el. Sok bakancsot kell felpróbálni ahhoz, hogy megtaláljuk a legkényelmesebbet.

Figyeljünk arra, hogy a bakancs oldalt jól tartsa a bokát, de ne legyen túl szoros. Léteznek szélesebb és keskenyebb kaptafával készülő típusok, ezt érdemes figyelembe venni a kiválasztásnál.

Ha tudjuk, hogy esős, nedves környezetben fogjuk használni a bakancsot, akkor válasszunk GORE-TEX membránnal készülő lábbelit, mert ezek szárazon tartják a lábat és elvezetik az izzadtságot is.

A túrabakancs próbálása során nagyon fontos, hogy betartsunk néhány szabályt:

  • Mindenképp délután menjünk próbálni, mert a napnak ebben a szakában a lábunk már természetes módon duzzadtabb, mint reggel.
  • Vigyük magunkkal a túrához használt zoknikat és azzal húzzuk fel a bakancsot. Ha ilyen nincs nálunk, a próbához kérjük egyet boltban. Ez azért fontos mert vastag zoknit viselve is kell elég helynek lennie a lábfejünk számára. Ezzel kapcsolatban olvasd el a jó túrazokni kiválasztásról szóló cikkünket.

Akkor megfelelő a méret, ha van elég hely elől a lábujjaknak, de a sarkunk nem mozog a cipőben. Ne lepődjünk meg, ha a mindennapokban hordott lábbeliknél fél vagy egy számmal nagyobb cipőben érezzük ezt.

A stabilan tartott sarok megakadályozza, hogy a lábunk mozogjon a bakancsban gyaloglás közben. Ez megelőzi a vízhólyag kialakulását. A bakancsnak azonban kényelmesen kell illeszkednie, a bokát és a lábfejet nem szabad szorítania.

A megfelelő hely biztosítására azért van szükség elöl, hogy a hosszú, meredek lejtőkön ereszkedés közben a bakancsban előrébb csúszó lábujjaink ne nyomódjanak össze.

Kínálat túraboltban lábbelikből.

(Fotók: Shutterstock)

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek